Usuwanie HCX Service Mesh z klastra na Azure VMware Solution

Witaj wojowniku wirtualnych światów 🙂 Dziś będzie o aktywności, z która często klient zostaje sam po projektach migracyjnych.

Jest to stopniowe wycofywanie się z rozwiązania wdrożonego podczas migracji HCXem np. na platformę taką jak Azure VMware Solution lub jakąkolwiek inną platformę VMware dostarczaną z serwerowni “hyperscalerów” chmurowych.

 

Wyobraźmy sobie taką architekturę jak poniżej. Na górze w pełni działające klastry Azure VMware Solution. Tak pomiędzy widać hybrydowe rozwiązania HCXa polegające na rozciągniętych sieciach L2 z tzw. onprema. TAK takie coś jest możliwe do zrobienia i pomijając potencjalne zagrożenia może to działać także po okresie migracji do AVSa jeśli czujemy taką potrzebę. Tak wiem jest to rozwiązanie niezalecane po migracji ale kto mi zabroni 🙂

 

 

 

Tematem wpisu jest operacja usunięcia HCX Service Mesha z infrastruktury. A tak naprawdę poco to robić ? tak stopniowo ? Dlaczego nie usunąć od razu wszystkiego ?

W zależności od organizacji odpowiedz może być inna, ale w tym przypadku jesteśmy świadkami procesu modernizacji zasobów informatycznych środowiska. Proces, który się zakończył, czyli migracja odchodzi już w zapomnienie.  To co jednak zostało w starym datacenter ma swój cykl życia i często równoległe projekty, który żyją swoim życiem.  Projektując i wdrażając rozwiązanie HCX w infrastrukturze klientów powinniśmy tak to zrobić, aby potrafiło się do potrzeb obecnej infrastruktury na tyle na ile to możliwe.

 

Tutaj stanęliśmy przed potrzebą jakże prostą klienta jak stopniowe wycofywanie klastrów “onpremowych” z infrastruktury.  Był zaplanowany tak zwany “decommission” klastra. Czy też po naszemu zwykłe usunięcie klastra. Dlatego, aby proces był bezbolesny po wymigrowaniu wszystkiego z klastra VMware vSphere, ktoś musi zgasić jeszcze światło dla HCXa. Chodzi o usuniecie wszystkich applianców odpowiedzialnych na replikacje czy też za utrzymywanie wcześniej rozciągniętych sieci. Nie zaszkodzi też posprzątać w zależności od przyjętej strategi w compute profile oraz w network profilach.

 

Najpierw dobrze upewnić się że w klastrze nie działa nic więcej poza appliancami HCXowymi:

Dalej dobrze upewnić się, czy na działających w Service Meshu appliancach służących do rozciągania sieci nie istnieją sieci, które są właśnie rozciągnięte! Na zrzucie poniżej mamy piękne 0. Lecimy zatem dalej.

 

 

Idąc za ciosem przechodzimy do sekcji Infrastructure > Interconnect > Service Mesh i wybierając odpowiedni Service Mesh wybieramy nic innego jak DELETE.

 

 

Bez obaw jeśli nie jesteśmy pewni mamy ostatnią okazję, aby zmienić decyzje. Jeśli natomiast wszystko jest zgodnie z planem potwierdzamy usunięcie kolejnym (już czerwonyn! Brzmi groźnie) przyciskiem.

 

 

To, co się dzieje dalej możemy obserwować w paru miejscach:

  • w konsoli HCXa w taskach na poziomie usuwanego Service Mesha
  • w konsoli VMware vSphere w taskach na poziomie przykładowo klastra
  • w konsoli HCXa w sekcji Activity Logs
  • w konsoli HCXa w sekcji Alerts gdzie także zostanie ślad po naszych działaniach
  • w bardziej eksperymentalnych potrzebach tego typu aktywności także rejestrowane są w logach i widoczne na HCX Connectorze po połączeniu przez SSH

 

To, co jednak chciałem Ci pokazać to konsola HCXa:

Taski na poziomie usuwanego Service Mesh

Activity Logs:

Alerty:

 

Równolegle widać także parę tasków, które muszą się wykonać na poziomie klastra VMware vSphere:

 

 

I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o HCX Service Mesh. Po tej operacji z klastra znikają maszyny HCXowe. Zostało tylko posprzątanie na poziomie HCXa. Można już usunąć Compute profile o ile nie jest używany przez inne Service Meshe, a następnie Network Profile o ile nie jest używany przez inny Compute profile (tutaj wszystko zależy od przyjętej architektury wdrożenia).

 

 

 

Jeśli chciałbyś być na bieżąco i budować swoją wiedzę razem zemną w tematach IT dodaj się do listy mailowej ? TUTAJ ? . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie cloud computingu, którym także się zajmuję.

Masz jakieś pytania lub myślisz, że moglibyśmy zrobić wspólny projekt razem ? daj znać!

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności