Ręczna Aktualizacja Azure ARC bridge z 1.0.17 na 1.0.18 | Odcinek 1: “Pierwsza porażka”

Dziś dokumentujemy proces aktualizacji czegoś takiego jak Azure ARC bridge. Do czego on służy ? Dużo by opowiadać ale w skrócie Microsoft wymyślił usługę w Azure, którą nazwał Azure ARC, która pozwala m.in. integrować różne platformy onpremisowe w tym klastry VMware wraz z vCenter aby zarządzać podstawowymi operacjami (Azure ARC-enabled VMware vSphere). Więcej o tym opisze myślę w osobnym wpisie.

 

Wysokopoziomowo architektura wygląda w ten sposób. Ten niebieski prostokącik to pewien appliance wdrożony w naszym datacenter. Służy on do całej komunikacji pomiędzy Azure i naszym klastrem VMware vSphere. Domyślnie proces aktualizacji powinien odbywać się bez naszej interwencji ale oczywiście nie mogłem się powstrzymać, aby spróbować zrobić to ręcznie. Dla ludzi o słabych nerwach. Cała operacja przeprowadzana jest w kontrolowanym labowym środowisku i nikt nie ucierpiał 🙂

Całość przeprowadza się z linii poleceń wskazując na utworzone podczas pierwszego wdrożenia pliki konfiguracyjne deployment Azure ARC bridge. Dlatego bardzo ważne, aby tego typu pliki były dostępne w takich sytuacjach na maszynie, na której pracujemy.

az arcappliance upgrade vmware --config-file .\AzureARC-Sebastian-LAB-appliance.yaml 

Odrazu po odpaleniu komendy dostajemy pytanie o vCenter i hasło do niego. Trochę dziwne bo mogłoby to być już w plikach. Może to być jednak kwestia bezpieczeństwa co jest zrozumiałe.

Dalej przeprowadzane są wstępne testy i zaczyna byś sciągany na VMwarowy datastore obraz Azure ARC bridge

To co w między czasie obserwujemy na poziomie konsoli VMware vSphere odzwierciedla to co widać w konsoli CLI.

Ściągnięte pliki do folderu na datastore zostają dalej zamontowane jako vSphere template:

 

Proces jak widać nie zawsze kończy się sukcesem:

Co trochę śmieszne jeszcze parę minut temu w konsoli Azure wersja bridge się zmieniła:

 

Teraz jest już mniej śmiesznie:

 

Dzisiejszy odcinek na tą chwilę nie kończy się dobrze 🙂 Niemniej jednak zobaczymy, co będzie można zrobić z pacjentem, aby jednak przeżył. Wrócę zatem z tematem niedługo!

Jeśli chciałbyś być na bieżąco i budować swoją wiedzę razem zemną w tematach IT dodaj się do listy mailowej ? TUTAJ ? . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie cloud computingu, którym także się zajmuję.

Masz jakieś pytania lub myślisz, że moglibyśmy zrobić wspólny projekt razem ? daj znać!

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności