Tanzu Community Edition 0.10.0 | Pierwsze kroki | Przygotowanie maszyny z Dockerem i Tanzu CLI

Tanzu Community Edition to platforma Kubernetes typu open source oparta na  ofercie VMware Tanzu. Jest dostępny bezpłatnie i wspierany przez społeczność. Edycja społecznościowa Tanzu może być wdrożona w dowolnej chmurze (vSphere, AWS, Azure itp.).

Wersję społecznościową Tanzu można wdrożyć w trybie klastra niezarządzanego (unmanaged) lub w klastrach zarządzanych (managed).

Tryb klastra niezarządzany (unmanaged) jest odpowiedni tylko do testów programistycznych lub środowiska laboratoryjnego (pojedynczy węzeł, lokalny klaster stacji roboczych), podczas gdy zarządzane klastry (managed) są bardziej przeznaczone dla środowisk produkcyjnych.

W tym poście na blogu skoncentruję się na wdrożeniu Dockera oraz Tanzu CLI na systemie Ubuntu. Będzie to maszyna pośrednicząca w ramach której można zrobić deployment lokalnego klastra niezarządzanego lub z maszyny tej później będziemy powoływać klaster zarządzany w wybranej infrastrukturze.

 

Przygotowywanie bootstrap machine (I):

  1. Instalacja Ubuntu 18.04 wersja bez GUI ( użyłem wersji niższej niż jest obecnie dostępna, ale dostałem potwierdzenie, że tutaj nie ma pewnych problemów a chciałem tego uniknąć podczas testów)
  2. instalacja Docker Engine + Manage Docker as a non-root user + Configure Docker to start on boot
  3. Zainstaluj kubectl
  4. Zainstalowałem tekże BREW (manager paczek na linuxa rekomendowany przez VMware)
  5. Dalsza instalacja TCE ( przez BREW na tą chwilę okazała się niepowodzeniem zarówno w Ubuntu 20.04 jak i 18.04. Następny krok to workaround i zakładam że problem zostanie rozwiązany
  6. Z uwagi na problemy TCE w wersji 12.x dostałem rekomendację do implementacji wersji 0.10.0 które nie posiada problemu “race condition”, który opisywane jest w seksji “Known issue” wersji 12.x. Aby to wykonać należy użyć linka do paczki umieszczanej na GITHUBie
wget https://github.com/vmware-tanzu/community-edition/releases/download/v0.10.0/tce-linux-amd64-v0.10.0.tar.gz

i odpakowywujemy

tar zxvf tce-linux-amd64-v0.10.0.tar.gz

Przygotowywanie bootstrap machine (II):

 1. Po rozpakowaniu archiwum wystarczy odpalić instalator .\install.sh

 2. Zweryfikuj jaka wersja jest zainstalowana poprzez komendę “tanzu version”

Na tym etapie uznajemy że Tanzu CLI w wersji 0.10.1 zostało zainstalowane poprawnie. Pomimo że inna metodą niżeli rekomendował VMware.

 

 

Jeśli chciałbyś być na bieżąco i budować swoją wiedzę razem ze mną w tematach VMware dodaj się do listy mailowej ? TUTAJ ? . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie VMware, którym głównie się zajmuję. Masz jakieś pytania lub myślisz że moglibyśmy zrobić wspólny projekt razem ? daj znać!

 

 

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności