Jak w 3 krokach na MS Windows zacząć pracę z AWS CLI ?

 1. Idz do strony z materiałami instalacyjnymi. następnie kliknij “Download the AWS CLI MSI installer for Windows”  w odpowiedniej wersji x32 lub x64 i zainstaluj paczkę.
 2. Po instalacji otworz okienko Command Line lub wpisz w okienku „Uruchom” cmd.exe. Następnie zweryfikuj instalacje komendą “aws –version” czy składnia jest rozpoznawana przez system
 3. Zintegruj użytkownika AWSowego ze swoją instalacją na Windowsie.

Nie wątpię iż pierwsze 2 kroki udało Ci się wykonać bez problemu. Jeśli nie zapraszam alternatywnych sposobów instalacji na stronie AWSa.

Jeśli natomiast jesteś tym szczęśliwcem, któremu proces zakończył się sukcesem nie zostało już tylko nic jak podłączyć swój nowy „command line”owy interfejs z chmurą AWSa.

Jak tego dokonać opiszę możliwie krótko w poniższych krokach.

 1. Zaloguj się do konsoli AWSa
 2. Przejdź do sekcji IAM – Identity and Access Management, dalej z kolumny po lewej wybierz Users.

 1. Ze środkowego ekranu wybierz Add User
 2. W polu User name wpisz nazwe przykładowego użytkownika np.mistrzcommandline”
 3. W polu Access type zaznacz Programatic access. Opcja ta dedykowana jest jeśli konto będzie używane do dostępu poprzez API AWSa lub AWS CLI.

 1. Zatwierdz wybór przyciskiem Next: Permissions
 2. Jeśli robisz to pierwszy raz zapewne lista grup będzie pusta.

Będzisz musiał stworzyć grupę i przypisac do niej predefiniowane uprawnienia. Możesz przypisać uprawnienia do konkretnych zasobów w różnych trybach jak i możesz nadać pełny dostęp administracyjny do konta. Ja poniżej nadaje grupie nazwę GrupaMistrzowCli oraz uprawnienia do pełnego dostępu tylko do zakresu komand związanych z S3.

Etap kończymy przyciskiem Create Group

 1. Po stworzeniu grupy przechodzimy do sekcji dalej poprzez przycisk Next: Review gdzie weryfikujemy jeszcze parametry konta przed jego utworzeniem. Zatwierdzamy proces klikając przycisk Create user.
 2. Na ostatnim ale bardzo ważnej stronie oprócz samego potwierdzenia iż konto zostało utworzone znajdziemy 2 istotne informację które za chwilę pomoga nam w uwierzytelnieniu nas poprzez interfejs commandline, który na początku zainstalowaliśmy. Będziemy potrzebować Access key ID oraz Secret access key, który można skopiować ze strony lub sciągnąc w formacie pliku CSV.

 1. Powróćmy lub otwórzmy ponownie okno CommandLine i wpiszmy: aws configure, gdzie zostaniemy poproszeni o takie parametry konta administracyjnego jak:
 • Access key ID
 • Secret access key
 • Domyślny region na którym chcielibyśmy pracować
 • Domyślny format danych wyjściowych

 1. Poniżej przykładowe komendy z zakresu komend Można wyświetlić podkomendy wpisując przykładową komendę blędnie aws s3 blednapodkomenda lub wchodząc w szczegółowe informacje wywołując pomoc aws s3 help.

I już. Możesz działać. Reszta to kwestia zgłębienia dokumentacji technicznej AWSa i Twojej wyobraźni 🙂

Materiały do których mogę odesłać:

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności