Konfiguracja backupu dla HCX connectora

HCX connector jest to komponent, który instaluje się w środowisku źródłowym jako pierwsze z całej HCXowej infrastruktury. Zatem tez dobrze już na samym początku pomyśleć o zabezpieczeniu często kompleksowej konfiguracji infrastruktury HCXa. Jest to oczywiście opcja. Każdy powinien zadecydować samemu czy tego potrzebuje. Jak to jednak w IT bywa ludzie dzielą się na tych, co nie robią backupów i tych co robią. Z czego Ci pierwsi nie robią do pierwszej poważniejszej awarii 🙂

 

Konfiguracja odbywa się w konsoli pod adresem “https://fqdn_lub_IP_connectora:9443//hcx-manager-ui/index.html#/administration/backup-restore”

 

Sekcja początkowo jest pusta i należy dodać konfigurację:

 

Podczas konfiguracji podajemy adres FTP. Możemy wybrać spośród protokołów FTP lub SFTP. Dalej tylko użytkownik, hasło i folder który wcześniej trzeba przygotować.

 

 

Dalej mamy do wyboru robienie kopi zapasowej ręcznie. Tak tez jest taka możliwość po zalogowaniu do konsoli, ale też można ustawić częstotliwość wykonywania kopii. Mamy do wybory kopie dzienne i co tygodniowe. Brakuje mi tylko jeszcze opcji retencji w wersji 4.5, jaką używałem.

 

 

Po konfiguracji można od razu sprawdzić, czy wszystko działa. Prawie tak samo jak się wywołuję kopię zapasową manualnie, która opisywałem w tym miejscu w artykule pod tytułem: Jak szybko zrobić kopie zapasową HCXa ? | ręcznie. Dodatkowo tylko tutaj zaznaczamy, aby wykonana kopia została wysłana na serwer FTP.

 

Widzimy tutaj też poprzednio wykonane kopie zapasowe znajdujące się w folderze na serwerze FTP. (hint: Jeśli robisz kopie zapasową z większej ilości lokalizacji to koniecznie stwórz każdemu connectorowi osobny folder.W obecnej wersji HCXa widzi wszystkie pliki do odtworzenia z całego folderu na FTP. Co może doprowadzić do pomyłkowego odtworzenia konfiguracji nienależącego do tej lokalizacji)

 

Na pytanie ile taka kopia zapasowa może zajmować to spieszę z testem.

Jak widać może to zajmować różnie, ale w moim przypadku było to mniej niż 100 MB. Pamiętać jednak należy o retencji kopi zapasowych samemu.

 

Jeśli chciałbyś być na bieżąco i budować swoją wiedzę razem zemną w tematach IT dodaj się do listy mailowej ? TUTAJ ? . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie cloud computingu, którym także się zajmuję.

Masz jakieś pytania lub myślisz, że moglibyśmy zrobić wspólny projekt razem ? daj znać!

 

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności