Dziś troche mniej technicznie a bardziej strategicznie!
Masz zasoby VMware w lokalnym centrum danych, ale planujesz migrację do większego dostawcy ? a może musisz znaleźć nową lokalizacje dla Twojego centrum przetwarzania danych ?
W jaki sposób możesz nadal wykorzystywać wieloletnie inwestycje w zasoby maszyn wirtualnych na VMware vSphere, jednocześnie wykorzystując zalety chmury? Jak sprawić, by proces migracji był jak najbardziej płynny?
Odpowiedź na oba te pytania brzmi: Rozwiązania hybrydowe u dostawców chmur takich jak Amazon Web Services, Azure lub Google Cloud Platform (wiem że są inne ale koncentruje się dziś na 3 podstawowych).
Hybryda to sposób na przeniesienie lub rozszerzenie lokalnych środowisk VMware na platformy hybrydowe, umożliwiające zachowanie istniejących zasobów, umiejętności i narzędzi – podczas natywnego uruchamiania obciążeń w chmurze.
Dla rozwiania tajemniczości cały ten artykuł opisuje podstawowe możliwości techniczne 3 głównych graczy takich platform jak:
Jak widać powyżej każda integracja wygląda podobnie. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Oto jak to działa:
Migracja lokalnych zasobów do środowiska hybrydowego
W rozwiązaniach hybrydowych takich jak wspomnianych powyżej masowa migracja maszyn wirtualnych może zająć tygodnie zamiast miesięcy. W poprawnie przygotowanej integracji śmiało można powiedzieć że migracja może być zainicjowana “jednym przyciskiem” gdzie maszyny zaczną być migrowane lub replikowane w zależności od wybranej strategi migracyjnej. Zmigrowane zasoby pracować będa na dedykowanej (nie wspołdzielonej z innymi), wysoko-wydajnej platformie bezpośrednio w datacenter wybranego “hyper-scylera”. Blisko setek natywnych usług gwarantująć najniższe opoźnienia w dostępach do serwisów.
Główna wartość rozwiązania:
- szybka migracja – bez potrzeby przebudowy posiadanych aplikacji
- minimalizacja ryzyka – przenosząc zasoby na rozwiązanie hybrydowe możemy pozostawić adresacje sieciową niezmienioną
- wykorzystanie umiejętności zespołu – środowiskiem hybrydowaym zarządzamy w identyczny sposób jak w rozwiązaniach on-premises, używając dotychczasowo zdobytych umiejętności oraz sprawdzonych narzędzi jak vSphere, VSAN, NSX czy vCenter.
- ciągłość działania – migracja przy odpowiednich warunkach sieciowych może być nie zaważalna dla aplikacji
Wdrażanie oraz skalowanie infrastruktury według zapotrzebowania
Planowanie oraz inicjalizacja rozszerzenia klastra jest bardzo prosta i cały proces trwa minuty a nie dni czy też tygodnie. W takim scenariuszu nie ma potrzeby bardzo długo terminowego planowania zapotrzebowania na zasoby ponieważ zasoby potrafią nawet rozszerzać się dynamicznie samodzielnie.
Jeśli potrzebujesz 10 dodatkowych hostów pod nowy projekt masz możliwość uzyskania tego jeszcze tego samego dnia. Wszystko gotowe pod produkcyjne wymagania z możliwością rozciągnięcia klastra* pomiędzy tzw. “availability” zony ( czyt. odseparowane datacentra w regionie).
Całasciowo takie podejście zasobów na życzenie można nazwać potocznie “VMware as a Service”
Na platformie dostajesz możliwość zarządzania swoimi zasobami, zarządzania sieciami. Cała infrastruktura fizyczna jest zabezpieczana poprzez danego providera. Możesz także dostać profesjonalne wsparcie od Nordcloud, który jako partner wspiera swoich klientów w rozwiązaniach hybrydowych od samego początku wybierania architektury po utrzymanie “workloadu”.
Rozwiązania hybrydowe jako trampolina do “modernizacji” aplikacji
Rozwiązania “VMware on Cloud” w chmurze jest najłatwiejszym “pierwszym krokiem” na drodze do natywnych rozwiązań dostawców chmurowych.
Droga do unowocześniania aplikacji jest łatwiejsza ponieważ cały stack technologiczny umiejscowiony jest bezpośrednio w “chmurze” w datacenter providera (AWS, Azure, Google Cloud itp). Twoje zasoby działaja zatem bezpośrednio u dostawcy chmury i masz dostęp do usług natywnych przez niego dostarczanych (np. S3 od AWS).
Modernizacja i rozbudowa Twoich aplikacji aby dostarczać więcej wartości biznesowej dla Twoich klientów stanie się najważniejsza. Zapomnisz także o potrzebie bycia kierowanym przez ograniczenia i wymagania jakie daje zużywający się sprzęt fizycznym który musisz utrzymywać czy też cała infrastruktura vSphere o którą należy dbać.
Powyższy migracyjny przykład użycia nie jest jedynym. Równie dobrze zostosowanie może być do celów Disaster Recovery jak budowa własniego datacenter bez inwestycji w zasoby takie jak budynki, agregatory, sprzęt. To jednak temat na inny raz.
Jeśli chciałbyś być na bieżąco i budować swoją wiedzę razem zemną w tematach IT dodaj się do listy mailowej ? TUTAJ ? . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie cloud computingu, którym także się zajmuję. Masz jakieś pytania lub myślisz że moglibyśmy zrobić wspolny projekt razem ? daj znać!
*funkcjonalność zależna od dostawcy i czasu kiedy czytasz ten artykuł
Inspiracja do artykułu Santeri Tuunainen “How can you successfully migrate VMware to Azure?:
Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności