AWS UG #20–Trójmiasto – moja relacja


Wow
. Od tego chyba powinienem zacząć Uśmiech Jest to moja pierwsza relacja z jakiegokolwiek eventu czy wydarzenia, ale trudno mi tym razem nie zostawić chociaż paru zdań z dzisiejszego dnia, chociażby dla samego siebie, aby później mieć jakiś punkt odniesienia.

Spotkanie ogłaszane było za pośrednictwem portalu meetup na ogólnopolskim profilu związanym z AWS User Group – link i tego też dnia wybrałem się w podróż z Bydgoszczy do Gdańska aby posłuchać o rozwiązaniach chmurowych na “żywo”.

Miałem przyjemność zobaczyć wystąpienie dwóch prelegentów:

Tomasza Paszkowskiego “Cloud Solution Engineer z Intela oraz
Tomasza Stachlewskiego “Solution Architect” z Amazona

Tomasz Paczkowski zaprezentował tematykę OpenStack oraz zastosowania Kubernetesa. Mogę powiedzieć, że czułem się jak dziecko, które uczy się chodzić. Każde słowo praktycznie musiałbym rozebrać na części pierwsze i próbować zrozumieć co jest czym i do czego służy. I to jest genialne!!! widać była to dotychczas tematyka przeze mnie całkowicie pomijana a widzę w tym ogromny potencjał i mam nadzieję, iż niedługo będę miał okazję tę wiedzę uzupełniać. Lista pojęć przeze mnie zanotowanych, których nie zrozumiałem zapełniła sporą cześć notatnika. Także temat mogę podsumować jednym słowem  – “PETARDA” Uśmiech

DSC_0257

Drugi prelegent Tomasz Stachlewski prezentował praktyczne zastosowanie nowych usług wprowadzonych przez Amazona takich jak:

Athena (służąca ogólnie do analizy danych – “podobna do BigQuery z Googla”)
Rekognition (służąca do rozpoznawania na obrazie, zdjęciu osób lub rzeczy i nazywanie ich)
Polly (służąca do zamieniania przykładowo wykrytych powyżej rzeczy na głos – zapis do MP3)
Lex (służąca przykładowo do tworzenia bardziej interaktywnego interfejsu użytkownika – tekstowego lub głosowego np. podczas rezerwacji biletów lotniczych)

Nie będę się nad nimi bardzo rozpisywał bo dla mnie także to nowości, ale Tomasz w praktyce pokazał nam jak napisać parę funkcji w pythonie, aby  zastosować 2 funkcje lambdy, by z powodzeniem przetworzyć załadowany na S3 obraz na plik MP3.

Nieco o powyższych serwisach można poczytać na stronie Mirka Burnejko (chmurowsko.pl) w artykułach:

  • Nowe Serwisy z AWS re:Invent 2016 po Ludzku (i jak to się ma do Azure i Google Cloud) – Część I
  • Nowe Serwisy z AWS re:Invent 2016 po Ludzku (i jak to się ma do Azure i Google Cloud) – Część II

A poniżej parę zdjęć z wydarzenia:
DSC_0260

DSC_0259

DSC_0258

DSC_0262

Tutaj przykładowo testowaliśmy jedną z funkcji “Amazon Rekognition” – “Face Comparison”. Jak widać funkcja zachowała się właściwie. W związku z nie rozpoznaniem twarzy po prawej stronie wyświetliła błąd Uśmiech

DSC_0263

Decyzja o uczestnictwie była jedną z lepszych, jakie podjąłem w przeciągu paru ostatnich miesięcy. Do zobaczenia zatem na kolejnych, których z tego co widać nie będzie brakowało w tym roku Uśmiech

Aktualizacja 16.01.2017 r.

Link do materiałów z prezentacji Tomasza Stachlewskiego – link1 lub link2

Sebastian

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności