Cloud & Datacenter Day Poznań #1 – stolica IT ? (notatki)

top

Poniższy wpis ma na celu poukładanie całego dnia raz jeszcze w całość, aby wartość, która miała zostać przekazana nie umknęła z pamięci. Jeśli o czymś zapomniałem lub przekręciłem proszę o wyrozumiałość i komentarze z prośbą o korektę.

Strona eventu na FB: https://www.facebook.com/events/1881906145385291/
Strona eventu na Meetup https://www.meetup.com/Cloud-Datacenter-Day-Poznan/events/235647410/

I. Prelegenci: Remigiusz Mikuła(vmug), Sławomir Stanek(azure), Jarosław Zieliński(aws) – Co, jak i dlaczego, czyli kwestie organizacyjne Cloud & Datacenter Day Poznań

W inauguracyjnej części spotkania nastąpiło przedstawienie prowadzących, przybliżenie genezy oraz powodu zorganizowania spotkania. Następnie każdy z obecnych miał okazję opowiedzieć o sobie. Dominowała oczywiście chęć dowiedzenia się czegoś więcej o technologiach chmurowych. Cytując “ciekawy jestem co w chmurach piszczy”, jak i żartobliwe powody chęci urwania się z pracy Uśmiech.

Osoby uczestniczące w spotkaniu to przede wszystkim inżynierowie, architekci, ale także dopiero co zaczynający przygodę z IT , handlowców jak i ludzi związanych z PRem czy marketingiem. Każdy miał swój prywatny lub zawodowy powód dla którego tu się znalazł.

II. Prelegent: Danilo Poccia (Amazon) – An introduction with demos to the new Amazon AI service

amazon-danilo

Wykład bardzo wartościowy choć miałem lekkie “déjà vu” jeśli chodzi o omawiane serwisy o których słyszałem dokładnie przed tygodniem na AWS UG w Gdańsku na której moja prywatną relację zapraszam. Danilo omawiał takie serwisy Amazona jak:

Ta prelekcja sprawiła iż zapamiętam nieco więcej z całej prezentacji niż ostatnio:

Rekognition – algorytm Amazona rozpoznaje poszczególne elementy obrazu nadając mu etykiety i zapisuje w postaci plików JSONa. Są to tzw. meta dane obrazu. Z twarzy można zaczytać na dzień dzisiejszy takie znaki charakterystyczne jak. Poniżej przykład od Danilo gdzie wykryto twarz kobiety, która sprawia wrażenie szczęśliwej z otwartymi oczami.

reko-01

Przykładowe zastosowanie: rejestrowanie kamerą sali konferencyjnej podczas prezentacji i rozpoznawanie emocji ludzi – szczęścia , podekscytowania, znudzenia i wiele innych tego typu zachowań.

Polly – Jak się okazuje syntezator Polly jest tworzony w polskiej siedziebie Amazona w Gdańsku.
Jedną z opcji konfigurowania Polly jest możliwość dopracowywania przez developerów wymowy błędnie wypowiadanych słów.

amazon-polly-2

Można także generować głos z wiersza poleceń.

amazon-polly-4

Do bardziej zaawansowanej konfiguracji sposobu wymawiania słów przez syntezator Polly można używać formatu XMLa zawierającego tagi SSML. Próbując to zrozumieć natknąłem się na następujące materiały od Microsoft , W3C. Nie wchodziłem jednak głębiej w techniczne aspekty tego formatu.

amazon_ssml

LEX – Można budować “boty” które po oprogramowaniu mogą prowadzić konwersację zarówno tekstową na czacie lub głosową. Jednym z przykładów zastosowania jest integracja bota z aplikacją Facebook Messenger. Więcej na temat integracji doczytałem pod tym linkiem oraz na prezentacji z AWS:reInvent 2016

lex-1

Boty także można budować w “prosty” sposób poprzez AWS Mobile Hub co Danilo zaprezentował także tworząc“bardzo prostą” aplikacje która mówiła jedno zdanie. Jednak jest to jakiś punkt wyjścia dla zainteresowanych. Dodatkowo znalazłem prezentacje do AWS Mobile Hub z AWS:reInvent 2016

III. Prelegent: Grzegorz Grad (Allegro) – AWS Access Keys – w szerszym kontekście

aws_access_keys-16

Grzegorz poruszył tematy związane z bezpieczeństwem. Grzegorz poprzez swoją prezentację przedstawił przykład z czego może brać się “chaos” w organizacji w kwestii kluczy dostępowych AWS i jakiego rozwiązania można by użyć aby takie sytuacje niwelować.

Czyli super jak dla mnie znowu coś nowego ! Uśmiech No to jedziemy Uśmiech

Jako że Grzegorz przedstawiał tematykę którą nie zajmuję się na co dzień postanowiłem ze porobię notatki i doczytam resztę w wolnym czasie. Zapamiętałem tyle iż Grzegorz zalecał aby uniknąć “chaosu” w pewnym scenariuszu, który opisywał. Powinno stosować się “best practice”. W swojej polityce uprawnień zalecił  stosowanie “ról” i aby używać do tego IAM (AWS Identity and Access Management).

Na tą chwile przerobiłem niewiele ale mam juz za sobą tyle aby nieco zrozumieć więcej tą usługę:

Poniżej fotki ze slajdami które zrobiłem:

aws_access_keys-1 aws_access_keys-2
aws_access_keys-3 aws_access_keys-4
aws_access_keys-5 aws_access_keys-6

aws_access_keys-7

aws_access_keys-8

aws_access_keys-9

aws_access_keys-10

aws_access_keys-11

aws_access_keys-12

aws_access_keys-13

aws_access_keys-14

aws_access_keys-15

aws_access_keys-17

 

IV. Prelegent: Dariusz Porowski (Microsoft)- Chmura prawdę Ci powie – analiza logów w środowiskach hybrydowych

Dariusz oczywiście jako “Senior Technical Evangelist” opowiadał o chmurze Azure a dokładniej o usłudze “Azure Log Analytics” należącego do pakietu Operations Management Suite (OMS)

Na wstępie nie mogło zabraknąć lekkiego wprowadzenia do “siły” Azurowej chmury, czyli ilość lokacji datacenter oraz coś o czymś wcześniej nie słyszałem “ExpressRoute”. Jak doczytałem jest to usługa szybkiego dostępu ze środowisk lokalnych do chmury Azure ale to nie jedyne jej zastosowanie. Więcej… Jest to jednak usługa płatna i wysokość opłaty zależy od wybranego pakietu.

azure-1

azure-2

W skrócie Azure Log Analytics jest to narzędzie, które posiada miedzy innymi możliwość kolekcjonowania i integracji logów z wielu systemów chmurowych jak i z lokalnych datacenter. Dalej jest możliwość “inteligentnej” analizy w celu optymalizacji posiadanej infrastruktury lub też reagowania na aktualne zdarzenia. Korelacji rożnych zdarzeń w celu szybszego rozwiązania problemu. Przykładowa sytuacja podana przez Dariusza to monitorowanie dużej ilości błędnych logowań na konto użytkownika co może oznaczać atak na konto itd.

azure-3

azure-4

azure-5

Co ważne możemy skorzystać z wersji bezpłatnej serwisu która umożliwia dzienny upload 500 MB z retencją logów do  7 dni – więcej

V. Prelegent: Emil Wasilewski (Cloudeon) – Jak IT Pro może pomóc Developerowi – “Infrastructure as a Code” w Microsoft Azure

kamil_wasilewski-1

Emil Wasilewski wcielił się w rolę administratora Azure oraz developera aby pokazać na przykładzie jak wyglądać by mogła współpraca tych dwóch światów na platformie Azure. Oczywiście kolejny raz także usłyszeliśmy  pytanie czym tak naprawdę jest pojęcie a może metodyka pracy “devops”.

kamil_wasilewski-2

Było o:

kamil_wasilewski-3

kamil_wasilewski-5

kamil_wasilewski-4

kamil_wasilewski-6

kamil_wasilewski-7

kamil_wasilewski-8

Warto zapamięteć:

 • ARM template wykonuje się w JSONie.
 • Visual Studio Team Services ( brat Team foundation server, darmowy do 5 użytkowników)
 • Visual Studio Community – wersja bezpłatna dla społeczności

VI. Prelegent: Marcin Kaczmarek (Itelligence) – Kilka słów o IBM SoftLayer / IBM BlueMix

Marcin w swojej prezentacji przedstawił profil firmy Iteligence związanej m.in z rynkiem SAP. Dalej przeszedł do omawiania tematyki chmury publicznej IBMa. Czym tak naprawde różni się chmura Softlayer od innych chmur publicznych..

Sama forma prezentacji do mnie nie przemówiła początkowo. Powoli jednak cos kiełkuje w mojej głowie Uśmiech

To co zdążyłem zanotować:

 • każdy serwer posiada 2 karty sieciowe do sieci prywatnej (dns, storage …. ) i publicznej ( wyjście INT , load balancery itd.)
 • jest możliwość zamawiania fizycznych serwerów (vmware, cloud foundation)
 • możliwość późniejszej rozbudowy o dyski

Typy usług storage:

 • blokowy
 • plikowy
 • obiektowy

Poniżej 2 slajdy z prezentacji:

itelligence-1

itelligence-2

Tematu niestety nie przedstawiłem w całości bo początkowo nie miałem świadomości o samym produkcie. Czuję jednak ze powyższa prezentacja i kolejna rozbudziła moją ciekawość i w najbliższym czasie zamierzam sięgnąć do informacji co ta chmura oferuje.

VII. Prelegent:  Michał Kowalczyk (IBM) – Chmura hybrydowa – nie wszystko trzeba kupić czyli rozwiązania VMware SDDC@IBM Cloud

Michał pomimo że ostatni prelegent jego prezentacja dodatkowo mnie zaciekawiła ponieważ dużo było mowy o produktach VMware wchodzących w skład oferty tego vendora do budowy SDDC. Używam ich w zasadzie na co dzień także kolejny “use case” zawsze jest mile widziany.

ibm-vmware-1 ibm-vmware-2
ibm-vmware-3 ibm-vmware-4
ibm-vmware-6 ibm-vmware-7
ibm-vmware-8 ibm-vmware-9
ibm-vmware-5 ibm-vmware-10

W miedzy czasie odbył się także: Panel dyskusyjny – IBM vs. Microsoft vs. Amazon 🙂 gdzie prelegenci i  mogli wypowiadać się na tematy chmurowe. Można powiedzieć że czasami “iskrzyło” pomiędzy uczestnikami panelu.

panel-1

Poniżej niektóre tematy które zostały poruszone:

 • …chmura hybrydowa i jak ona się ma do chmury publicznej….
 • …czy jesteśmy gotowi na przeniesienie całej infrastruktury do chmury publicznej…
 • …świadomość firm na tematy “chmurowe”
 • …”innowacyjność”
 • …”XaaS”
 • …“maszyna wirtualna w chmurze jest to najgorsze rozwiązanie”…

Udało mi się uchwycić panel dyskusyjny w wersji audio – pobierz

Jak dla mnie kolejne spotkanie z efektem WOW na koniec. Także bardzo dziękuje organizatorom i do zobaczenia gdzieś w Polsce albo dalej Uśmiech

Jeśli opis posiada jakieś błędy lub narusza czyjeś prawa proszę o informacje. Jeśli moje notatki z relacji się komuś przydadzą proszę najzwyczajniej w świecie o udostępnianie tego dalej Uśmiech dzięki.

Pozdrawiam
Sebastian

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności