Tego nie wiedziałeś! Czy warto zdobyć tytuł vExperta ? Czym jest program VMware w 2020 roku ?

Witaj.

(16-06-2020) Zamknięcie aplikacji przesunięto na 26 czerwca 2020.

Podobny post przygotowałem już rok temu a ten to jego rozwinięcie i zarazem kontynuacja. Zalecam zatem zaznajomieniem się jego treścią.

Skoro trafiłeś na ten wpis znaczy, iż interesuje Cię w jakimś sensie temat związany z tytułem vExperta, który jest nadawany wybranym osobom przez firme VMware. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania, które czasami dostaję i zarazem rozwiać pewne mity wokół tego wyróżnienia. Jest to program, który zrzesza ludzi ze społeczności IT, którzy związani są w pewien sposób z firmą VMware i reprezentują ją poprzez to co robią.

 

Czym jest program i wyróżnienia #vExpert ?
Firma, doceniając wkład w społeczność VMware oraz  za propagowanie wiedzy na temat komponentów VMware wydziela grupę ludzi zwanych dalej “vExpertami” dając im dodatkowe benefity, dzięki którym mogą się rozwijać i jednocześnie być bardziej rozpoznawanym w społeczności IT. Nie jest to jednak łatwy kawałek chleba 🙂 Jednocześnie nie ukrywajmy jest to też spory “zastrzyk” marketingowy dla firmy, o której się pisze blogi, książki, nagrywa wideo itp. To samo tyczy się firmy gdzie taka osoba pracuję. Niektóre firmy używają brandu vExperta we własnej promocji. Wierzyć tylko że dodatkowo takie osoby wynagradzają. To jednak juz indywidualna sprawa 🙂

Angielska często używana nazwa programu “VMware’s global evangelism and advocacy program”. Wyróżnienie to jest nadawane w paru ścieżkach i różne kryteria brane są pod uwagę. Jakie to kryteria opowiadam dalej. Wyboru dokonuje Corey Romero wraz z grupę vExpertów wybranych wcześniej do podprogramu vExpert PRO, o którym opowiem dalej.

 

Czym nie jest wyróżnienie vExpert ?
Wyróżnienie to nie jest tytułem potwierdzającym Twoją wiedzę techniczną. Od tego są osobne certyfikaty, które można zdobyć w drodze zdawania dedykowanych egzaminów. Nie ukrywajmy jednak że zagłębiając się w świat VMwarowych architektur i wdrożeń wiedza praktyczna przychodzi sama dlatego vExpert nawet bez wielkich certyfikatów może mieć większe doświadczenie niż ktoś obwieszony certyfikatami.

 

Jakie warunki trzeba spełnić aby taki tytuł otrzymać ? i kto może zostać vExpertem ?

Po pierwsze, aby dostać taki tytuł nie ukrywajmy nie możemy czekać aż magicznie wpłynie na nas z nieba. Szczęściu trzeba trochę pomóc, aby VMware się o nas dowiedział. VMware ogłasza 2 razy do roku otwarcie aplikacji na tytuł vExperta podając link do dedykowanego formularza. Ostatnio był to adres: https://vexpert.vmware.com/apply

Można wówczas startować na jedną z paru ścieżek:

  • Evangelist Path
  • Customer Path
  • VPN (VMware Partner Network) Path
  • VCDX Path

Evangelist Path – ścieżka ta przeznaczona jest dla autorów książek, blogerów, spikerów na konferencjach, zaangażowanych użytkowników “community” VMTN oraz innych osób z IT którzy dzielą się swoją wiedzą w tematach VMware ze światem. Sam zawsze szedłem tą ścieżką pisząc początkowo bloga w języku angielskim. Później jednak wróciłem do naszego rodzimego języka koncentrując się na naszej lokalnej społeczności. Jeśli Twoja aktywność jest w języku Polskim wówczas dobrze poszukać kogoś pracującego w VMware aby Ciebie zarekomendował ma początek. Rekomendacji może także dokonać obecny vExpert.
Jeśli zatem mógłbym Tobie jakoś pomóc odezwij się koniecznie.

 

Customer Path – jak sama nazwa wskazuje ścieżka dla klientów VMware i firm działających bardzo blisko z VMware.

(15.06.2020) Dla ludzi bedących liderami wewnątrz swojej organizacji. Budują razem z VMware np. “success story” jako rekomendacje platform VMware, występuja publicznie na konferencjach lub VMUGach. W tej ścieżce osoba rekomendująca od strony VMware powinna by wpisana w formularzu jeśli pewne Twoje aktywności nie są publiczne.

 

VPN (VMware Partner Network) Pathścieżka dla osób udzielających się na forum VMwarowym przy rozwiązywaniu problemów i wątpliwości związanych z produktem

(15.06.2020) ścieżka jest przeznaczona dla pracowników firm partnerów, którzy pasjonują się tym co robią i sa przykładem dla innych, którzy rozwijają się przez liczną certyfikacje i szkolenia.
Dalej dzielą się swoją wiedza techniczną ze światem wiedzy technicznej. Może to byc poprzez uczestnictwo w wydarzeniach (eventach) jako prelegent zarówno na zywo jak i online.
W tej ścieżce osoba rekomendująca od strony VMware powinna by wpisana w formularzu.


VCDX Path
– tutaj chyba wszystko jasne. Każdy kto zda egzamin techniczny VCDX w bonusie dostaje tytuł vExperta ?

Przykładowa aplikacja

 

Jakie są z tego tytułu benefity dla osoby mające ten tytuł ? 

Nie wchodząc w szczegóły może wylistuje te które dla mnie są najbardziej wartościowe. Jeśli będziesz miał jakieś pytania pisz śmiało w komentarzach:

  • licencje NFR do większości produktów VMware (ważne 400 dni)
  • dostęp do platformy Pluralsight z nieograniczonym dostępem do szkoleń online
  • dostęp do internalowego czatu na SLACKu, gdzie mamy dostęp do całej społeczności, jak i pracowników VMware
  • dodatkowe licencje na produkty firm zewnętrznych zarówno do zarządzania infrastrukturą  IT i nie tylko
  • możliwość zdobycia wejściówki na VMworld oraz zaproszenie na wewnętrzne “party” dla vExpertów
  • dostępy do programów beta produktów
  • obecność w ogólnodostępnym katalogu vExpertów gdzie każdy może zweryfikować Twoje dane
  • wcześniejszy dostęp do danych na temat rozwoju produktów
  • fizyczne przesyłki od VMware (najczęściej jakieś gadżety)
  • prywatne webinary dla vExpertów z partnerami VMware
  • Jeśli jeżdzisz na VMworld (dostęp do dedykowanych imprez wieczornych i masy gadżetów)

 

Czy tytuł ten jest dożywotni ? 
Tytuł nie jest dożywotni. Obowiązuje tylko przez rok. Co roku zatem następuje analiza naszej pracy i wkład w społeczność VMware. Jeśli zatem nie będziemy się udzielać w następnych miesiącach istnieje szansa, że tytuł ten nie będzie przedłużany. To samo dotyczy podprogramów, o których poniżej.

 

Czy tytuł ten jest to szczyt możliwości jakie możemy otrzymać od VMware ?

Poza standardowym tytułem vExperta została wyodrębniona osobna ścieżka dla osób, które już maja ten tytuł. Można dodatkowo dołączyć do wewnętrznych grup i otrzymać wyróżnienia w takich technologicznych domenach jak (zmieniło to się w porównaniu do poprzednch lat):

Aby dołączyć do powyższych podprogramów należy oczywiście udzielać się w tematach związanych z dana technologią.

Mój profil wyglada przykładowo tak LINK co oznacza ze uczestnicze jeszcze jednocześnie w 4 podprogramach w obszarach, które mnie interesują w danym czasie. Może to się oczywiście z czasem zmieniać.

 

Czy warto zdobyć tytuł vExperta ? Moja historia.
 
Odpowiadając na pytanie, czy warto uważam, że jest to jeden z wielu programów dostępnych wśród vendorów. Jednak stanowi pewien dodatkowy walor w świecie certyfikacji, łatek, naklejek które sobie przypinamy i dzięki czemu jesteśmy często identyfikowani. To, że go zdobędziemy nic nie zmieni w naszym życiu, jeśli odpowiednio tego nie wykorzystamy.

Jeśli chodzi o mnie to pierwszy tytuł vExperta w 2016 raczej nic nie zmienił. Był raczej konsekwencją ciężkiej pracy i wyrzeczeń na blogu AkademiaDatacenter.PL , która miała być dopiero początkiem. Od tego czasu bardziej jednak zaangażowałem się w Polską społeczność VMware. Dzięki czemu zacząłem poznawać inne osoby z Polski pracujące z podobnymi narzędziami i mające podobne problemy. Dzięki poznanym osobom (wielkie podziękowania dla Jarka Zielińskiego, Remigiusz Mikuła, Piotra Jabłońskiego, Mirka Burnejko, Wojtka Oczkowskiego za pomoc, inspiracje i rady) zainspirowany samą ideą organizowania społeczności wokół technologi.

Po pewnym czasie zapoczątkowałem w Bydgoszczy najpierw społeczność Cloud Datacenter User Group, oraz rok później Google Cloud Developer Community wraz z Konradem Cłapą.

W międzyczasie dalej tworzyłem i tworzę różnego rodzaju treści. Prowadziłem także warsztaty z VSANa, wewnątrz której firmy pracowałem. Występowałem także kilkukrotnie jako prelegent na lokalnych spotkaniach użytkowników VMware ( tzw. VMUG) o UserCON.

Było też to kołem zamachowym we wspołorganizacji bydgoskiej konferencji bITCOnf gdzie jestem w radzie programowej.

Przy organizacji eventów poznałem wielu ludzi i to nie tylko z IT. Rozwinąłem się w takich domenach jak marketing, przemawianie publiczne, prezentacje, organizacja eventów IT, planowanie długoterminowe. Mój apetyt na nowe projekty cały czas rośnie 🙂

Obecnie pracują w jednym z datacenter w Polsce, gdzie dostarczamy usługi opierające większość swoich rozwiązań właśnie o infrastruktury VMwarowe. Zarówno dobieram rozwiązania, wdrażam czy utrzymuje rózne systemy rozumiejąć ten świat coraz bardziej.

Nie pisze o tym aby się chwalić i obwieszać osiągnięciami. Takimi rzeczami raczej nie wykarmię rodziny a jest kogo karmić 😉  a tym bardziej nikt nie odda mi czasu, który zainwestowałem w tą drogę. Jest to raczej działalność na rzecz społeczności aczkolwiek ja wolę traktować to jako inwestycję. Tego typu programy mogą być dla Ciebie bezużyteczne bo przykładowo nie mierzą często rzeczywistej wiedzy danej osoby. Nikt Ci tego nie broni i każdy idzie swoją ścieżką 🙂

Wspominam o tym wszystkim aby Ciebie ostrzec a zarazem zainspirować iż każdy może taki czy inny tytuł zdobyć z odrobiną cierpliwości i zaangażowania. Dalej zależy już tylko od Ciebie czy wykorzystasz to jako koło zamachowe do kolejnych możliwości w przyszłości czy pozwolisz powoli wygasnąć.

Jeśli chciałbyś posłuchać tego co mówię o tym programie zapraszam Ciebie do posłuchania 5 podcastu Chwila dla Admina gdzie opowiadam o tytule vExpert jak o i nnych tematach.

Życzę Tobie powodzenia w osiąganiu Twoich celów i zamierzeń i do zobaczenia gdzieś kiedyś ?

Jeśli masz zamiar aplikować lub chociaż zastanawiasz się napisz do mnie maila sebastian@akademiadatacenter.pl lub przez LinkedIn. Mi to także pomożę w mojej drodze do vExpert PRO.

Tutaj też masz link do strony z aplikacjami: 

 

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności