Cellka vCloud Director 9.7 uszkodzona ? Co robić jak KB nie działa.

Czasami budzisz się z rana i zastanawiasz co nowego tego dnia stworzysz, zaprojektujesz co da rzeczywistą wartość dla rozwoju Twoich klientów jak i dla Ciebie samego. Uruchamiasz komputer pracując zdalnie lub jedziesz do biura. Pewnym krokiem przechadzasz się po korytarzach dochodząc do miejsca swojej pracy. Zaczynasz dzień od….

TAK… zaczynasz dzień od naprawiania kluczowych komponentów abyś mógł w ogóle dostarczać usługi dla klientów… nie ma tu mowy o tworzeniu czegoś nowego… nie ma tu mowy o innowacyjnych rozwiązaniach…. Po prostu siadasz i gasisz pożar…

 

Tym razem wysiadły CELLe z vCD. Jeden z problemów to uszkodzenie filesystemu.

Objaw:

Starting File System Check on /deu/disk/by-paiuuid/f63dfdS6-4bS7-42bd-8348-clec442501ad… [FAILED] Failed to start File System Check on /deu/disirtuuid/f63dfd96-4b97-42bd-8348-clec442501ad. See ‘systemctl status systemd-fsck-root.seruice’ for details.
[DEPEND] Dependency failed for /sysroot.
[DEPEND] Dependency failed for Initrd Root File System.
[DEPEND] Dependency failed for Reload Configuration from the Real Root.
[ SKIP ] Ordering cycle found, skipping dracut pre-piuot and cleanup hook
[ SKIP ] Ordering cycle found, skipping Initrd Default Target
[ SKIP ] Ordering cycle found, skipping dracut pre-piuot and cleanup hook
[ SKIP ] Ordering cycle found, skipping Initrd Default Target

….

Generating “/run/initramfs/rdsosreport.txt”
Entering emergency mode. Exit the shell to continue.
Type “journalctl” to uieu system logs.
You might want to saue “/run/initramfs/rdsosreport.txt” to a USB stick or /boot tifter mounting them and attach it to a bug report.

 

Po użyciu komendy “journalctl” ponizszy wynik:

 

ROZWIĄZANIE:

Jeden z KBków, który normalnie działa to ten “Failed to start file system check on /dev/disk…” error on Photon OS based virtual appliances (2149838) ,w którym można wprowadzić appliance w emergency mode aby przeprowadzić chociażby naprawę systemu plików. Będzie tutaj jednak potrzebne hasło roota.

W naszym przypadku sposób ten nie działał bo za każdym razem zatrzymywał się system na sprawdzaniu uszkodzonego systemu plików. Aczkolwiek metodą, którą nie testowałem jest dopisanie w GRUBie w linii, która rozpoczyna się od słowa “linux” na samym końcu “rw init=/bin/bash” a następnie F10. Proces ten pisany jest na stronie photona akurat w tym przypadku wykorzystuje się do odzyskania hasła.

Metodą, która w tym przypadku pomogła i stosowałem ją ostatnio przy naprawię file systemu NSX Managera było podpięcie obrazu Live CD od Ubuntu i wywołanie FSCK z poziomu tego systemu. Sprawdza się to wyśmienicie. Opisałem tą metodę tutaj

 

Po restarcie CELLka uruchamia się poprawnie:

Teraz można zacząć myśleć o poważniejszych projektach 🙂

Jeśli chciałbyś być na bierząco i budować swoją wiedzę razem zemną w tematach IT dodaj się do listy mailowej poniżej np.  . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie cloud computingu, którym także się zajmuję.

 

 

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności