Disaster Recovery dla Google Cloud VMware Engine – wprowadzenie

Można by pomyśleć iż takie wysoko wydajne i zabezpieczone datacenter Google Cloud VMware Engine nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń bo dostajemy wysokie SLA itd. I to podejście jest jak najbardziej poprawne. Google jako jeden  priorytetów stawia sobie wysokodostępność rozwiązania GCVE.

Co jeśli mimo wszystko nasze podejście do budowania infrastruktury zawiera potrzebę posiadania planu na wypadek awarii regionu ? Z tego też powodu każdy architekt infrastruktury powinien pomyśleć o dobrym DR aby zapewnić ciągłość działania swojego centrum danych gdziekolwiek ono jest.

 

steady-state “zero footprint”.jpg

żródło: Google / Dane kopiowane są ze miejsca źródłowego do GCP Cloud Storage

 

Jednym ze sposobów jest replikowanie całego swojego “workloadu” z:

  • onpremise
  • Google Cloud VMware Engine
  • innego rozwiązania hybrydowego typu VMware on AWS, Azure VMware Solution (teoretycznie możliwe ale dochodzą koszty ruchu wychodzącego)

właśnie poprzez usługę “Actifio”, która została zaadaptowana przez Google Cloud. Jest to jedna z wielu opcji wykorzystania tego oprogramowania. W tym przypadku interesuje mnie tylko Disaster Recovery w przypadku GCVE.

 

post-failover recovery deployment.jpg

żródło: Google / Sytuacja po odtworzeniu do Google Cloud VMware Engine

 

W przypadku awarii datacenter onpremise albo jakims cudem zony gdzie mieści się GCVE można zacząć uruchamiac procedurę DR polegającą na:

  • uruchomieniu od nowa Google Cloud VMware Engine w nowym regionie
  • odtworzenie maszyn wirtualnych ze storage od Google
  • uruchomienie maszyn na nowym środowisku

Scenariusz jest oczywiście bardzo uproszczony ale chodzi o awaryjne odtworzenie maszyn, połączeń sieciowych aby hostowane aplikacje działały tak samo jak w orginalnej lokalizacji.

 

 

 

Jeśli chciałbyś być na bieżąco i budować swoją wiedzę razem ze mną w tematach VMware dodaj się do listy mailowej ? TUTAJ ? . Co jakiś czas będę podsyłał Tobie informacje co się dzieje na blogu i w świecie VMware, którym głównie się zajmuję. Masz jakieś pytania lub myślisz że moglibyśmy zrobić wspólny projekt razem ? daj znać!

Informacje o nowych artykułach, świecie wirtualizacji i "cloud computingu" prosto na Twojego maila:

Dodam Cię do listy mailowej, z której możesz wypisać się w dowolnym momencie (jeden klik.) | Polityka Prywatności